fbpx

İş Güvenliği Uzmanı Nasıl Olunur?

İş Güvenliği Uzmanı olabilmek için yetkilendirilmiş eğitim kurumu olan POLAT AKADEMİ tarafından düzenlenen iş güvenliği uzmanlığı eğitim programlarına;

Mühendislik, Mimarlık Fakültesi, Teknik Eğitim Fakültesi, Fen Edebiyat Fakültelerinin Fizik, Kimya ve Biyoloji bölümleri ve İş Sağlığı ve Güvenliği ön lisans mezunları katılabilir.
C sınıfı belgeye sahip 3 yıl (1095 gün) C sınıfı iş güvenliği uzman olarak çalışmış kişiler B sınıfı belgeye sahip olmak için B sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitim programlarına katılmak ve eğitim sonunda Bakanlık tarafından yapılacak sınavda başarılı olmak zorundadır.

B sınıfı belgeye sahip 4 yıl (1460 gün) B sınıfı iş güvenliği uzman olarak çalışmış kişiler A sınıfı belgeye sahip olmak için A sınıfı iş güvenliği eğitim programlarına katılmak ve eğitim sonunda Bakanlık tarafından yapılacak sınavda başarılı olmak zorundadır.

Sınavda toplam 50 adet soru sorulur. Başarılı olmak için 50 adet sorunun 35 ini doğru yanıtlamak yeterlidir.

Sınavı kazanan adaylar sertifika almaya hak kazanırlar. ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI sistemine kayıtlı İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI olurlar.